
ESN Ultrapure Creatine
Inkl. moms·Tjäna 452 poäng
Välj variant(2 st)
Köphjälp
- Portioner per förpackning
- 142
3,18 kr per portion142 portioner per förpackning · 3
Antal är preliminära — kan ta slut snabbt, vi kan inte garantera tillgång
Beskrivning
Produktöversikt
ESN Ultrapure Creatine erbjuder ett kosttillskott i kapselform som fokuserar på renhet och hög kvalitet. Varje förpackning innehåller 90 kapslar, vilket gör det enkelt att följa en daglig rutin. ESN är ett tyskt varumärke med gedigen erfarenhet inom sport- och hälsokost, känt för sin strikta kvalitetskontroll och noggrant utvalda råvaror. Företaget arbetar efter en filosofi där transparens och renhet står i centrum, vilket gör att du kan känna dig trygg med innehållet i varje kapsel. Ultrapure Creatine är framtaget för dig som vill ha ett tillförlitligt kreatintillskott, utan onödiga tillsatser eller föroreningar – en produkt som stödjer dina träningsmål med ett rent och välstuderat innehåll.
Aktiva ingredienser & vetenskap
Den aktiva komponenten i ESN Ultrapure Creatine är kreatinmonohydrat, en av de mest undersökta formerna av kreatin på marknaden. Kreatinmonohydrat är känt för sin goda biotillgänglighet, vilket innebär att kroppen lätt kan ta upp och använda ämnet. Kreatin är en kvävehaltig organisk syra som förekommer naturligt i kroppen och hjälper till att tillföra energi till muskelceller vid korta, intensiva belastningar. ESN:s kreatin är framställt med fokus på maximal renhet och är fritt från tillsatser, vilket bidrar till en pålitlig produkt för den som vill komplettera sin kost med kreatin i en praktisk form.
Fördelar & användningsområden
- Passar dig som tränar regelbundet och vill underlätta muskelns energiomsättning vid högintensiv träning.
- Lämplig för styrketräning, explosiv träning och andra aktiviteter där snabb energi behövs under korta perioder.
- Enkelt att kombinera med andra kosttillskott tack vare den rena sammansättningen och den praktiska kapsel-formen.
- Smidig dosering gör det lätt att integrera i vardagsrutinen, oavsett om du tränar morgon eller kväll.
- Kan vara ett stöd för personer som vill öka sin muskelstyrka och prestationsförmåga under träningsperioder.
Användning & dosering
För att få bästa effekt rekommenderas dosering enligt anvisningarna på förpackningen. ESN Ultrapure Creatine tas dagligen för att säkerställa ett jämnt intag. Produkten kan tas tillsammans med mat eller vätska, och många väljer att använda kreatin i samband med träningspass för enkel hantering. Kombinationer med proteinpulver eller andra sporttillskott är vanligt förekommande och kan underlätta en komplett träningsstrategi. Följ alltid doseringsanvisningarna för att anpassa intaget efter dina personliga behov och träningsnivå.
Kvalitet & tillverkning
ESN är ett varumärke som lägger stor vikt vid kvalitet och renhet i sina produkter. Ultrapure Creatine tillverkas under strikta kvalitetskontroller i Europa, med fokus på att säkerställa att varje kapsel innehåller rent kreatin utan onödiga tillsatser. Produktionen följer högt ställda standarder och genomgår noggranna tester för att garantera renhet och säkerhet. Förpackningen är framtagen för att skydda innehållet från fukt och ljus, vilket bidrar till en lång hållbarhet och bibehållen kvalitet under hela användningsperioden. ESN:s filosofi är att erbjuda produkter som är transparenta och tillförlitliga, vilket är centralt för deras varumärkesidentitet.
Vem passar produkten för?
Denna produkt är främst avsedd för vuxna som är aktiva och tränar regelbundet, särskilt de som utövar styrketräning eller andra högintensiva aktiviteter. Den kan även vara intressant för den som vill komplettera sin kost med kreatinmonohydrat i en ren och praktisk form. Produkten är inte rekommenderad för gravida eller ammande kvinnor då det saknas tillräcklig dokumentation för denna grupp. Personer med kända njurproblem eller andra medicinska tillstånd bör rådgöra med läkare innan användning. Produkten innehåller inga allergener och är fri från onödiga tillsatser, vilket gör den lämplig för de flesta utan särskilda allergier eller intoleranser.
Sammanfattning
ESN Ultrapure Creatine är ett noggrant framtaget kreatintillskott som erbjuder en hög renhetsgrad och praktisk dosering i kapselform. Med sin tydliga kvalitetsprofil och tillverkning i Europa är detta ett tryggt val för dig som vill komplettera din träning med kreatinmonohydrat. Produkten passar särskilt dig som vill ha ett enkelt och pålitligt tillskott utan extra tillsatser. Följ doseringsanvisningarna på förpackningen för bästa resultat och integrera produkten i din dagliga träningsrutin.
Innehåll & Näring
Näringsdeklaration
Enligt EU-förordning 1169/2011
Rekommenderad daglig dos
For one serving, stir 3.5g powder into 100 ml of water or the beverage of your choice.
Innehåll per dagsdos
| Aktiv ingrediens | Mängd | % av NRV* |
|---|---|---|
| Kreatinmonohydrat | 3,5 g | † |
*NRV = Näringsreferensvärde enligt EU-förordning 1169/2011
† NRV ej fastställt
Allergener
Inga deklarationspliktiga allergener.
Överskrid inte rekommenderad daglig dos. Kosttillskott ska inte användas som ersättning för en varierad och balanserad kost och en hälsosam livsstil. Förvaras utom räckhåll för barn.
Rekommenderad daglig dos bör ej överskridas. Kosttillskott bör inte användas som ett alternativ till en varierad kost. Förvaras utom räckhåll för små barn.
Ingredienslistan kan variera beroende på produktvariant. Kontrollera alltid förpackningen.
Frågor & Svar
Vanliga frågor om ESN Ultrapure Creatine
Vad är ESN Ultrapure Creatine?
Hur många kapslar bör man ta per dag?
Vilka ingredienser innehåller detta kreatintillskott?
Är ESN Ultrapure Creatine lämpligt för träning och muskeluppbyggnad?
Kan man ta kreatinkapslar tillsammans med måltider?
Hur länge räcker en förpackning ESN Ultrapure Creatine?
Är Ultrapure Creatine från ESN veganskt?
Vilka fördelar har kreatinmonohydrat?
Passar ESN Ultrapure Creatine för alla träningstyper?
Hur bör man förvara ESN Ultrapure Creatine?
Prishistorik
Prisutveckling de senaste 30 dagarna. Vi loggar priser dagligen för full transparens.
Produktfakta
Överskrid inte rekommenderad daglig dos. Kosttillskott ska inte användas som ersättning för en varierad och balanserad kost och en hälsosam livsstil. Förvaras utom räckhåll för barn. Rekommenderad daglig dos bör ej överskridas. Kosttillskott bör inte användas som ett alternativ till en varierad kost. Förvaras utom räckhåll för små barn.
Tipsa en vän
ESN - Ultrapure Creatine
452 kr