
OstroVit Digestive Enzymes
Inkl. moms·Tjäna 124 poäng
Välj variant(2 st)
Köphjälp
- Innehåll
- 90 tabletter
Antal är preliminära — kan ta slut snabbt, vi kan inte garantera tillgång
Beskrivning
Produktöversikt
OstroVit Digestive Enzymes är ett kosttillskott utformat för att komplettera den naturliga matsmältningsprocessen. Produkten finns i två varianter, kapslar eller tabletter, och innehåller en noggrant sammansatt blandning av matsmältningsenzymer som bidrar till att bryta ner olika typer av näringsämnen. OstroVit är ett välrenommerat varumärke inom hälsokostbranschen, känt för sin strikta kvalitetskontroll och sitt engagemang för att leverera produkter med tydlig sammansättning och hög renhet. Märket har etablerats med fokus på att erbjuda tillskott som underlättar en aktiv och balanserad livsstil, där naturliga komponenter och vetenskapligt underbyggda formuleringar är i centrum.
Aktiva ingredienser & vetenskap
Den här produkten innehåller bland annat cellulase, amylas, neutral proteas, laktas och lipas – enzymer som spelar viktiga roller i nedbrytningen av cellulosa, stärkelse, proteiner, laktos och fetter i kosten. Cellulase är en enzymblandning med god biotillgänglighet och bidrar till att hantera cellulosarika livsmedel. De övriga enzymerna förekommer naturligt i matsmältningssystemet och är viktiga för att bryta ner de huvudsakliga näringsämnesgrupperna i maten. Kombinationen av dessa enzymer är framtagen för att erbjuda ett brett spektrum av stöd vid digestion utan att överlappa kroppens egen enzymproduktion.
Fördelar & användningsområden
- Kan vara ett stöd vid måltider som innehåller fiberrik eller fettrik mat, där enzymerna underlättar nedbrytningen av dessa komponenter.
- Lämplig för personer som vill komplettera sin matsmältning, exempelvis vid perioder av ökad belastning på magen.
- Användbar för den som äter varierad kost och önskar en jämnare matsmältningsprocess.
- Praktisk för den som vill ha ett enkelt sätt att komplettera enzymintaget, tack vare produktens tillgängliga form i kapslar eller tabletter.
- Kan integreras i en balanserad hälsorutin, där matsmältning och näringsupptag är viktiga faktorer.
Användning & dosering
För dosering hänvisas till anvisningarna på förpackningen, eftersom mängder inte specificerats i källdatan. Vanligt är att ta produkten i samband med måltid för att optimera enzymernas funktion i matsmältningen. Det går bra att kombinera med andra kosttillskott efter behov, men det är alltid en god idé att följa rekommendationerna på respektive produkt och vid osäkerhet rådfråga en hälsospecialist.
Kvalitet & tillverkning
OstroVit har en tydlig kvalitetsfilosofi som genomsyrar hela produktionskedjan. Produkterna tillverkas enligt höga standarder och genomgår omfattande renhets- och säkerhetstester för att säkerställa att slutprodukten håller en jämn och hög kvalitet. Förpackningarna är utformade för att skydda innehållet från fukt och ljus, vilket bidrar till att bevara enzymernas egenskaper under hela hållbarhetstiden. Märket arbetar kontinuerligt med att förbättra produktionsprocesserna och följer gällande regelverk för kosttillskott.
Vem passar produkten för?
Denna produkt är lämplig för vuxna som önskar komplettera sin matsmältning, särskilt vid kost som kan vara svårsmält eller rik på fibrer och fett. Den passar en bred målgrupp med varierande livsstilar, inklusive aktiva personer och de som vill optimera sin näringsupptagning. Gravida och ammande bör rådgöra med läkare innan användning. Produkten innehåller inga kända allergener, men personer med särskilda allergier eller känsligheter bör alltid kontrollera innehållsförteckningen noggrant. Den är inte avsedd för barn utan vuxet tillsyn och rekommendation.
Sammanfattning
OstroVit Digestive Enzymes är ett välbalanserat kosttillskott som erbjuder en bred enzymblandning för att komplettera kroppens egen matsmältning. Med sitt fokus på kvalitet och tillverkning är det ett pålitligt val för den som vill underlätta nedbrytningen av olika näringsämnen och stödja en balanserad kosthållning. Produkten finns i praktiska former och är enkel att integrera i vardagen. Vi rekommenderar OstroVit Digestive Enzymes för dig som söker en tydlig och genomtänkt enzymkomposition från ett etablerat varumärke inom hälsokost.
Innehåll & Näring
Näringsdeklaration
Enligt EU-förordning 1169/2011
Rekommenderad daglig dos
Följ doseringsanvisningen på förpackningen.
Innehåll per dagsdos
| Aktiv ingrediens | Mängd | % av NRV* |
|---|---|---|
| cellulasa | 150 mg | † |
| α-amylas | – | † |
| neutral proteas | – | † |
| Laktas | – | † |
| Lipas | – | † |
*NRV = Näringsreferensvärde enligt EU-förordning 1169/2011
† NRV ej fastställt
– = mängd ej deklarerad av tillverkaren
Överskrid inte rekommenderad dos. Ersätter inte en varierad kost och hälsosam livsstil. Förvaras utom räckhåll för barn. Gravida och ammande bör rådfråga läkare innan användning. Konsultera läkare om du tar läkemedel eller har magproblem.
Rekommenderad daglig dos bör ej överskridas. Kosttillskott bör inte användas som ett alternativ till en varierad kost. Förvaras utom räckhåll för små barn.
Ingredienslistan kan variera beroende på produktvariant. Kontrollera alltid förpackningen.
Frågor & Svar
Vanliga frågor om OstroVit Digestive Enzymes
Vad innehåller OstroVit Digestive Enzymes?
Hur många tabletter eller kapslar tar man per dag?
Vilka enzymer finns i detta matsmältningskosttillskott?
Är OstroVit Digestive Enzymes lämpligt för personer med laktosintolerans?
Kan man ta Digestive Enzymes från OstroVit tillsammans med måltider?
Hur ska man förvara OstroVit Digestive Enzymes?
Vilka är fördelarna med enzymblandningen i detta kosttillskott?
Finns OstroVit Digestive Enzymes i olika förpackningsstorlekar?
Är detta tillskott lämpligt för personer med känslig mage?
Vad är skillnaden mellan kapsel- och tablettvarianten av Digestive Enzymes?
Prishistorik
Prisutveckling de senaste 30 dagarna. Vi loggar priser dagligen för full transparens.
Produktfakta
Överskrid inte rekommenderad dos. Ersätter inte en varierad kost och hälsosam livsstil. Förvaras utom räckhåll för barn. Gravida och ammande bör rådfråga läkare innan användning. Konsultera läkare om du tar läkemedel eller har magproblem. Rekommenderad daglig dos bör ej överskridas. Kosttillskott bör inte användas som ett alternativ till en varierad kost. Förvaras utom räckhåll för små barn.
Ingrediensguide
Läs mer om de verksamma ämnena och jämför alla produkter som innehåller dem.
Tipsa en vän
OstroVit - Digestive Enzymes
124 kr