
Universal Super Cuts 3
Universal Super Cuts 3 från Universal Nutrition är ett kosttillskott i tablettform med 130 tabletter per förpackning.
Inkl. moms·Tjäna 360 poäng
Köphjälp
- Per portion
- 600 mg L-Karnitin
- Nettovikt
- 600 g
Jämför Grönt tepulver (extrakt av grönt te)-produkter →
Antal är preliminära — kan ta slut snabbt, vi kan inte garantera tillgång
Tillfälligt slut i lager
Ange din e-post så meddelar vi dig när Universal - Super Cuts 3 finns tillgänglig igen.
Snabbinfo · per dagsdos
Aktiv ingrediens
25 mg
Vitamin B6
1786% av dagligt referensvärde
Innehåller också
365 mg
Kalcium
46% av dagligt referensvärde
Innehåller också
15 ug
Krom
38% av dagligt referensvärde
Beskrivning
Produktöversikt
Universal Super Cuts 3 är ett kosttillskott från Universal Nutrition, förpackat med 130 tabletter. Produktinformationen anger en nettovikt på 0,6 kg och beskriver tillskottet som ett komplement till en varierad kost och en aktiv livsstil. Det är alltså ett alternativ för dig som vill lägga till ett särskilt kosttillskott i din vardag, samtidigt som grunden fortsatt är matvanor och rutiner som fungerar över tid.
Universal Nutrition är varumärket bakom produkten. I den tillgängliga informationen finns inga närmare uppgifter om företagets historia, tillverkningsfilosofi eller specifika kvalitetsprogram. Därför går det inte att beskriva sådana detaljer utan att spekulera. Det vi kan säga är att Super Cuts 3 presenteras som en produkt i tablettform med ett tydligt angivet antal i förpackningen. Det gör den enkel att identifiera och planera in i en befintlig rutin.
En viktig sak att känna till är att ingen ingrediensförteckning eller sammanfattning av de aktiva ämnena har lämnats i produktunderlaget. Namnet i sig räcker inte för att dra slutsatser om innehåll, funktion eller avsedd effekt. Läs därför alltid den fullständiga etiketten innan du använder produkten, särskilt om du vill kontrollera ingredienser, allergener eller hur den passar ihop med andra kosttillskott.
Super Cuts 3 kan vara intressant för den som söker ett kosttillskott från Universal Nutrition och föredrar en produkt som levereras i tabletter. Den bör däremot inte ses som en ersättning för måltider, en varierad kost eller en individuellt anpassad plan. Produktens konkreta innehåll och användningsanvisningar framgår av förpackningen.
Aktiva ingredienser & vetenskap
Det tillgängliga underlaget innehåller ingen ingredienslista och anger inte vilka aktiva ämnen Super Cuts 3 innehåller. Därför går det inte att på ett faktasäkert sätt namnge beståndsdelar, beskriva deras kemiska former eller jämföra deras biotillgänglighet. Sådana uppgifter behöver hämtas från produktens aktuella etikett, där ingredienser och eventuella mängder ska framgå.
För dig som jämför kosttillskott är det klokt att kontrollera hela innehållsförteckningen, inte bara produktnamnet eller framsidan av förpackningen. Se efter vilka ämnen som ingår, hur de anges och om det finns information om mängd per rekommenderad dos. Om du använder läkemedel eller andra tillskott kan du även behöva rådgöra med vårdpersonal eller apotekspersonal innan du kombinerar produkter. Här håller vi oss till det som faktiskt är känt: Super Cuts 3 är ett kosttillskott från Universal Nutrition i tablettform, men de aktiva ingredienserna är inte specificerade i den information som lämnats.
Fördelar & användningsområden
Produktunderlaget ger inga belägg för särskilda hälsoeffekter eller för att tillskottet är avsett för ett visst resultat. Det går därför inte att utlova effekter. De praktiska egenskaper som faktiskt framgår kan ändå vara relevanta när du väljer produkt:
- För dig som söker ett tillskott från Universal Nutrition: varumärket är tydligt angivet, vilket underlättar när du vill jämföra produkter från samma tillverkare.
- För en etablerad vardagsrutin: tabletterna kan passa dig som föredrar att lägga till ett kosttillskott vid en återkommande tidpunkt. Följ alltid anvisningarna på förpackningen.
- För den som vill veta hur mycket som finns i förpackningen: produktnamnet och beskrivningen anger 130 tabletter, så förpackningsstorleken är lätt att kontrollera.
- För aktiva personer: produkten beskrivs som ett komplement till en aktiv livsstil. Det innebär inte att den ersätter mat, vätska, träning eller återhämtning.
- För dig som jämför alternativ: den angivna nettovikten är 0,6 kg. Titta även på etiketten för att bedöma innehåll och rekommenderad användning innan du bestämmer dig.
- För planering hemma eller på resa: ett kosttillskott kan vara lättare att hålla ordning på när det ingår i en tydlig rutin. Kontrollera förpackningens förvaringsråd och ta inte med produkten på ett sätt som strider mot dessa.
Det här är praktiska aspekter, inte löften om resultat. Om du väljer Super Cuts 3, gör det utifrån produktens märkning och hur den passar dina behov och rutiner.
Användning & dosering
Exakt dosering anges inte i den information som finns tillgänglig här. Följ därför doseringsanvisningen på förpackningen och överskrid inte den rekommenderade mängden. Läs hela etiketten innan första användningen, eftersom den kan innehålla viktig information om intag, begränsningar och förvaring.
Produktunderlaget anger inte om tabletterna ska tas vid en viss tidpunkt eller tillsammans med mat. Vi kan därför inte rekommendera intag före eller efter måltid, eller föreslå en särskild tid på dagen. Utgå från förpackningens instruktioner. Om anvisningen är oklar kan du fråga återförsäljaren, apotekspersonal eller annan kvalificerad rådgivare.
Om du redan använder andra kosttillskott bör du kontrollera deras innehåll tillsammans med etiketten för Super Cuts 3. Eftersom ingredienserna inte är specificerade i det tillgängliga underlaget går det inte att bedöma lämpliga kombinationer. Kosttillskott ska användas som komplement till en varierad och balanserad kost, inte som ersättning för den.
Kvalitet & tillverkning
Den information som har lämnats identifierar Universal Nutrition som varumärke och anger tablettform, 130 tabletter samt en nettovikt på 0,6 kg. Däremot finns inga uppgifter om tillverkningsland, produktionsstandarder, certifieringar, råvarornas ursprung, laboratorietester eller särskilda renhetskontroller. Vi kan därför inte tillskriva produkten någon certifiering eller beskriva specifika tester som inte framgår av källinformationen.
För en mer fullständig bild av kvaliteten bör du läsa förpackningens märkning och kontrollera eventuell information från tillverkaren. Där kan det finnas uppgifter om tillverkare, batchnummer, bäst före-datum, försegling och kontaktväg vid frågor. Kontrollera också att förpackningen är hel när du tar emot produkten och följ de förvaringsråd som står på etiketten.
Förvaring ska ske enligt förpackningens anvisningar och produkten ska hållas utom räckhåll för små barn. Eftersom underlaget inte beskriver Universal Nutritions tillverkningsfilosofi är det mest ansvarsfulla att låta produktens dokumentation och märkning vara vägledande, snarare än att anta särskilda kvalitetsrutiner.
Vem passar produkten för?
Super Cuts 3 kan vara ett alternativ för vuxna som söker ett kosttillskott från Universal Nutrition och vill ha en produkt i tablettform. Den kan också passa personer som redan har en genomtänkt rutin kring kosttillskott och som först kontrollerar innehåll och användningsanvisningar. Underlaget anger dock ingen specifik målgrupp, åldersgräns eller särskild användningssituation utöver att produkten är ett komplement till varierad kost och aktiv livsstil.
Ingredienserna är inte redovisade i den tillgängliga sammanfattningen. Därför går det inte att bedöma allergener, lämplighet vid överkänslighet eller eventuella begränsningar för personer som använder läkemedel. Kontrollera alltid hela etiketten före användning. Rådgör med vårdpersonal om du har en sjukdom, använder läkemedel eller är osäker på om produkten passar dig.
Information om användning under graviditet eller amning saknas. Gravida och ammande bör därför inte utgå från att produkten är lämplig, utan kontrollera märkningen och rådgöra med barnmorska eller läkare innan användning. Även för barn och ungdomar saknas en angiven rekommendation; ge inte produkten till minderåriga utan relevant vägledning från vårdpersonal och tydlig information på förpackningen.
Sammanfattning
Universal Super Cuts 3 är ett kosttillskott från Universal Nutrition i tablettform, med 130 tabletter per förpackning och en angiven nettovikt på 0,6 kg. Det kan vara värt att titta närmare på för dig som söker ett tillskott från just detta varumärke och vill kontrollera om produktens märkning passar din vardag. Eftersom ingredienser, dosering och särskilda kvalitetsuppgifter inte framgår av underlaget bör du läsa förpackningen noggrant innan köp och användning.
Vårt konkreta råd är att först kontrollera innehållsförteckning, doseringsanvisning, allergeninformation och förvaringsråd. Om allt stämmer med dina behov kan produkten användas som ett komplement enligt etiketten – inte som ersättning för en varierad kost.
Innehåll & Näring
Näringsdeklaration
Enligt EU-förordning 1169/2011
Rekommenderad daglig dos
Ta tabletterna som komplement till en varierad och balanserad kost. Läs bruksanvisningen på förpackningen innan användning och följ rekommenderad dos.
| Ingrediens | Mängd per dos | NRV% |
|---|---|---|
| Vitamin B6(pyridoxinhydroklorid) | 25 mg | 1786% |
| Kalcium(dikalciumfosfat) | 365 mg | 46% |
| Krom(kromklorid) | 15 ug | 38% |
| L-Karnitin(l-karnitinfumarat) | 600 mg | † |
| Lecitin | 500 mg | † |
| Kolinbitartrat | 300 mg | † |
| Inositol | 500 mg | † |
| DL-Metionin | 200 mg | † |
| Maskros(taraxacum) | 250 mg | † |
| Grönt tefextrakt | 125 mg | † |
| Björnbär(uva ursi) | 200 mg | † |
| Cayennepeppar | 50 mg | † |
| Vassle | – | † |
| Stearinsyra | – | † |
| Magnesiumstearat | – | † |
Innehåll per dagsdos (3 tabletter)
*NRV = Näringsreferensvärde enligt EU-förordning 1169/2011
† NRV ej fastställt
Övriga ingredienser
Vassle, stearinsyra, magnesiumstearat, farmaceutisk glasyr.
Allergener
Innehåller: mjölk (vassle).
* NRV = Näringsreferensvärde enligt EU-förordning 1169/2011 · † Dagligt referensvärde har ej fastställts
Kosttillskott är inte avsedda att ersätta en varierad kost. Förvaras utom räckhåll för små barn. Förvaras enligt anvisningarna på förpackningen.
Rekommenderad daglig dos bör ej överskridas. Kosttillskott bör inte användas som ett alternativ till en varierad kost. Förvaras utom räckhåll för små barn.
Ingredienslistan kan variera beroende på produktvariant. Kontrollera alltid förpackningen.
Frågor & Svar
Vanliga frågor om Universal Super Cuts 3
Vad är Universal Super Cuts 3 från Universal Nutrition?
Hur många tabletter finns i förpackningen?
Hur ska man använda Universal Super Cuts 3?
Passar kosttillskottet för personer med en aktiv livsstil?
Kan Universal Super Cuts 3 ersätta en varierad kost?
Hur ska Universal Super Cuts 3 förvaras?
Vilken kategori tillhör Universal Super Cuts 3?
Vem tillverkar Universal Super Cuts 3?
Vilka är de viktigaste sakerna att tänka på innan man börjar använda kosttillskottet?
Är Universal Super Cuts 3 ett läkemedel?
Prishistorik
Prisutveckling de senaste 30 dagarna. Vi loggar priser dagligen för full transparens.
Produktfakta
Kosttillskott är inte avsedda att ersätta en varierad kost. Förvaras utom räckhåll för små barn. Förvaras enligt anvisningarna på förpackningen. Rekommenderad daglig dos bör ej överskridas. Kosttillskott bör inte användas som ett alternativ till en varierad kost. Förvaras utom räckhåll för små barn.
Ingrediensguide
Läs mer om de verksamma ämnena och jämför alla produkter som innehåller dem.
Tipsa en vän
Universal - Super Cuts 3
360 kr