
Extrifit Break! Protein Food
Inkl. moms·Tjäna 324 poäng
Välj variant(6 st)
Köphjälp
Antal är preliminära — kan ta slut snabbt, vi kan inte garantera tillgång
Beskrivning
Produktöversikt
Extrifit Break! Protein Food är ett innovativt pulver framtaget för dig som vill ha ett snabbt, näringsrikt och välsmakande alternativ till frukost eller mellanmål. Produkten är speciellt framtagen med fokus på enkel tillredning – här behövs ingen upphettning, utan den blandas enkelt med kall vätska på bara 1-2 minuter. Extrifit är ett etablerat varumärke inom sport- och funktionsnäring, känt för sin höga kvalitet och noggranna tillverkningsprocess. Med en lång erfarenhet inom branschen strävar de efter att erbjuda produkter som möter både smak- och näringsbehov, särskilt för aktiva personer och idrottsutövare.
Det som gör Break! Protein Food unikt är dess sammansättning med en balanserad kombination av vassleprotein av hög koncentration och komplexa kolhydrater från ris, havre och vete. Dessutom innehåller produkten frystorkade frukter i generösa bitar, vilket bidrar till både smak och textur. Denna kombination gör att måltiden känns komplett och mättande samtidigt som den är lätt att förbereda oavsett var du befinner dig.
Aktiva ingredienser & vetenskap
Huvudingrediensen i Extrifit Break! Protein Food är vassleprotein från WPC 80, en välkänd proteinkälla med god biotillgänglighet och hög aminosyraprofil. Varje portion innehåller cirka 25 gram protein, med över 5000 mg BCAA – grenade aminosyror som är viktiga komponenter i proteinuppbyggnad. Till detta kommer komplexa polysackarider i form av ris, havre och vete, som bidrar med långsamt upptagbara kolhydrater. Produkten är även berikad med inulin från cikoriarot, vilket fungerar som en prebiotisk fiber och kan bidra till en balanserad tarmmiljö. Det är en sammansättning som gör produkten både näringsmässigt intressant och lätt att integrera i en balanserad kost.
Fördelar & användningsområden
- Snabb och enkel tillredning utan behov av värme – bara 1-2 minuter med kall vätska.
- Rik på högkvalitativt vassleprotein (WPC 80), vilket ger en bra proteinkälla för återhämtning och muskelvård.
- Innehåller komplexa kolhydrater från ris, havre och vete som ger en balanserad energiupptagning.
- Generöst tillskott av frystorkad frukt – mango, jordgubbar, ananas och hela blåbär – för naturlig smak och textur.
- Låg halt av socker och fett, vilket gör den lämplig för dig som vill kontrollera ditt näringsintag.
Produkten passar utmärkt som ett snabbt frukostalternativ när tiden är knapp, som energigivande mellanmål under dagen eller som ett lättare mål efter träning. Den är enkel att ta med sig och kan blandas med vatten eller lättmjölk för en smakfull upplevelse. Break! Protein Food är därför ett praktiskt val för både aktiva personer, studenter och yrkesverksamma som vill ha en näringsrik och god måltid på språng.
Användning & dosering
Extrifit Break! Protein Food doseras enligt anvisningarna på förpackningen. En portion på 90 gram är avsedd som ett komplett mål, vilket motsvarar en större frukost eller ett mättande mellanmål. Produkten blandas med kall vätska, exempelvis vatten eller lättmjölk, för bästa smak och konsistens. Tillredning tar endast 1-2 minuter, vilket gör den idealisk för snabba måltider. För optimal nytta kan produkten användas när som helst under dagen då behov av protein och energi uppstår. Den kan även kombineras med andra kosttillskott om så önskas, men följ alltid doseringsanvisningarna noggrant.
Kvalitet & tillverkning
Extrifit är ett märke som prioriterar kvalitet och säkerhet i hela produktionskedjan. Break! Protein Food tillverkas enligt höga standarder med fokus på renhet och noggrann kontroll. Produkterna genomgår regelbundna tester för att säkerställa innehåll och kvalitet. Tillverkningen sker i moderna anläggningar med strikta rutiner för att minimera kontaminering och säkerställa stabilitet. Förpackningen är utformad för att bevara produktens fräschör och näringsvärde under hela hållbarhetstiden. Extrifits filosofi bygger på att erbjuda näringsprodukter som är både funktionella och smakliga, vilket speglas i denna produkt.
Vem passar produkten för?
Extrifit Break! Protein Food riktar sig till aktiva individer, idrottare och motionärer som vill ha en näringsrik måltid med högt proteininnehåll och balanserade kolhydrater. Produkten passar även personer med ett hektiskt liv som behöver ett snabbt och enkelt näringstillskott utan komplicerad tillagning. Tack vare sin sammansättning kan den användas av vuxna i olika åldrar. Produkten innehåller allergener som mjölk och vete, vilket bör beaktas av personer med allergi eller intolerans mot dessa. Gravida och ammande bör konsultera läkare innan användning av kosttillskott. Produkten är inte avsedd för små barn.
Sammanfattning
Extrifit Break! Protein Food är ett praktiskt och näringsrikt måltidsalternativ för dig som vill ha en snabb, enkel och välsmakande lösning utan tillagning. Med sin balanserade blandning av högkvalitativt vassleprotein, komplexa kolhydrater och frystorkade frukter erbjuder produkten en komplett måltid för frukost eller mellanmål. Den passar särskilt bra för aktiva personer och alla som behöver ett smidigt näringstillskott i vardagen. Vi rekommenderar Extrifit Break! till dig som söker en kombination av god smak, hög proteinhalt och enkelhet i en och samma produkt.
Innehåll & Näring
Näringsdeklaration
Enligt EU-förordning 1169/2011
Innehål per portion (90 g)
| Aktiv ingrediens | Mängd | % av NRV* |
|---|---|---|
| Vassleprotein (WPC 80) | 25 g | † |
| BCAA (förgrenade aminosyror) | 5000 mg | † |
| Komplexa kolhydrater | 46-50 g | † |
*NRV = Näringsreferensvärde enligt EU-förordning 1169/2011
† NRV ej fastställt
Övriga ingredienser
Vassleproteinkoncentrat (WPC 80), ris (75%), havregryn (20%), vetegryn (5%), inulin från cikoria, frystorkad frukt (mango, jordgubbar, ananas, blåbär), kokosnöt, chokladkurler, kakao.
Allergener
Innehåller: Mjölk, gluten (vete, havre).
Överskrid inte rekommenderad daglig dos. Kosttillskott ska inte användas som ersättning för en varierad och balanserad kost och en hälsosam livsstil. Förvaras utom räckhåll för barn. Innehåller mjölk och kan innehålla spår av gluten.
Rekommenderad daglig dos bör ej överskridas. Kosttillskott bör inte användas som ett alternativ till en varierad kost. Förvaras utom räckhåll för små barn.
Ingredienslistan kan variera beroende på produktvariant. Kontrollera alltid förpackningen.
Frågor & Svar
Vanliga frågor om Extrifit Break! Protein Food
Vad är Extrifit Break! Protein Food?
Vilka är huvudingredienserna i Break! Protein Food?
Hur använder man Extrifit Break! Protein Food?
Passar Break! Protein Food för en aktiv livsstil?
Kan man ta detta kosttillskott varje dag?
Vem är Extrifit Break! Protein Food lämpligt för?
Hur ökar Break! Protein Food mitt proteinintag?
Är Extrifit Break! Protein Food ett naturligt tillskott?
Kan Break! Protein Food användas före eller efter träning?
Hur förvarar man Extrifit Break! Protein Food?
Prishistorik
Prisutveckling de senaste 30 dagarna. Vi loggar priser dagligen för full transparens.
Produktfakta
Överskrid inte rekommenderad daglig dos. Kosttillskott ska inte användas som ersättning för en varierad och balanserad kost och en hälsosam livsstil. Förvaras utom räckhåll för barn. Innehåller mjölk och kan innehålla spår av gluten. Rekommenderad daglig dos bör ej överskridas. Kosttillskott bör inte användas som ett alternativ till en varierad kost. Förvaras utom räckhåll för små barn.
Ingrediensguide
Läs mer om de verksamma ämnena och jämför alla produkter som innehåller dem.
Tipsa en vän
Extrifit - Break! Protein Food
324 kr