
Fito Apteka offers 5 products within categories such as tea & beverages and digestive enzymes at Tigoo. The bestseller Super Linia is one of the most sought-after products. Our range includes ingredients like peppermint, hibiscus flower, and anise, which are used in several teas and herbal products. Read more

Fito Apteka
Fito Apteka - Herbal Tea
Delivery 1–2 days

Fito Apteka
Fito Apteka - F15 Healthy Heart 26 Circulation Tea 20x2g
Backorder · 5–7 business days

Fito Apteka
Fito Apteka (Malwa) - F13 Memory And Concentration Tea 20x2g
Backorder · 5–7 business days

Fito Apteka
Fito Apteka - Active Digestion, 60 capsules
Backorder · 5–7 business days

Fito Apteka
Fito Apteka - Super Linia, 60 Capsules
Delivery 1–2 days
Compare Fito Apteka products
Fito Apteka's products by ingredient — amount per serving, servings per pack and price per serving. Only barcoded products; "from" prices only where in stock.
Compare price per serving and per g. For powders, serving counts use net weight divided by serving weight. ≈ marks rounded counts; prices use the unrounded count. Follow the package directions.
| Product | Amount | Serving | Price | Per serving / per unit |
|---|---|---|---|---|
| Fito Apteka - Active Digestion - 20 sachets | 0.6 g | 3 sachets ≈ 7 servings/pack | from 63 kr In stock | 9.45 kr/serving 15.75 kr/g |
Cikoria1
Compare all Cikoria products →| Product | Amount | Serving | Price | Per serving / per unit |
|---|---|---|---|---|
| Fito Apteka - Active Digestion - 20 sachets | 0.3 g | 3 sachets ≈ 7 servings/pack | from 63 kr In stock | 9.45 kr/serving 31.50 kr/g |
Kamomill1
Compare all Kamomill products →| Product | Amount | Serving | Price | Per serving / per unit |
|---|---|---|---|---|
| Fito Apteka - Active Digestion - 20 sachets | 0.6 g | 3 sachets ≈ 7 servings/pack | from 63 kr In stock | 9.45 kr/serving 15.75 kr/g |
Koriander1
Compare all Koriander products →| Product | Amount | Serving | Price | Per serving / per unit |
|---|---|---|---|---|
| Fito Apteka - Active Digestion - 20 sachets | 0.3 g | 3 sachets ≈ 7 servings/pack | from 63 kr In stock | 9.45 kr/serving 31.50 kr/g |
Maskros1
Compare all Maskros products →| Product | Amount | Serving | Price | Per serving / per unit |
|---|---|---|---|---|
| Fito Apteka - Active Digestion - 20 sachets | 0.9 g | 3 sachets ≈ 7 servings/pack | from 63 kr In stock | 9.45 kr/serving 10.50 kr/g |
Pepparmynta1
Compare all Pepparmynta products →| Product | Amount | Serving | Price | Per serving / per unit |
|---|---|---|---|---|
| Fito Apteka - Active Digestion - 20 sachets | 1.5 g | 3 sachets ≈ 7 servings/pack | from 63 kr In stock | 9.45 kr/serving 6.30 kr/g |
Spiskummelfrön1
Compare all Spiskummelfrön products →| Product | Amount | Serving | Price | Per serving / per unit |
|---|---|---|---|---|
| Fito Apteka - Active Digestion - 20 sachets | 1.2 g | 3 sachets ≈ 7 servings/pack | from 63 kr In stock | 9.45 kr/serving 7.88 kr/g |
Vitmöron1
Compare all Vitmöron products →| Product | Amount | Serving | Price | Per serving / per unit |
|---|---|---|---|---|
| Fito Apteka - Active Digestion - 20 sachets | 0.6 g | 3 sachets ≈ 7 servings/pack | from 63 kr In stock | 9.45 kr/serving 15.75 kr/g |
About Fito Apteka at Tigoo
Fito Apteka is represented in our catalogue with 5 products within categories such as tea & beverages, digestive enzymes, and plant extracts & herbs. One of the bestsellers is Super Linia, available in sachets and popular among our customers. The range includes several teas with ingredients like peppermint and hibiscus flower, which are recurring in Fito Apteka's assortment at Tigoo.
In addition to teas, there are products with digestive enzymes and plant extracts such as kelp and nettle. This makes the brand cover a number of niches within health foods, especially related to herbs and drinks.
Fito Apteka in the range
Our selection of Fito Apteka includes products divided into three main categories:
- Tea & Beverages – 3 products, including ingredients like peppermint and hibiscus flower.
- Digestive Enzymes – 1 product, focusing on digestion.
- Plant Extracts & Herbs – 1 product, containing ingredients like kelp and nettle.
Other common ingredients in Fito Apteka's products at Tigoo include anise, flavour, chicory, and lemon balm. The range is thus focused on natural plant extracts and herbal supplements.
How to choose the right Fito Apteka product
When selecting a Fito Apteka product at Tigoo, it is important to distinguish between the categories of tea & beverages, digestive enzymes, and plant extracts & herbs. The teas often contain peppermint and hibiscus flower, suitable for those seeking herbal infusions. The digestive enzyme product differs by focusing on enzyme supplements rather than herbal infusions.
The plant extracts & herbs category offers products with ingredients like kelp and nettle, which are more concentrated extracts. For those wanting to try Fito Apteka, the bestseller Super Linia can be a natural choice, as it is available in convenient sachets and is popular among customers.
Fito Apteka compared to the rest of the range
With 5 products in our range, Fito Apteka is a brand focusing on three categories: tea & beverages, digestive enzymes, and plant extracts & herbs. There are three teas, several of which contain peppermint and hibiscus flower, some of the most common ingredients across the entire Tigoo catalogue.
Compared to other brands at Tigoo, Fito Apteka is strong in tea & beverages but has only one product each in digestive enzymes and plant extracts. This makes the range relatively narrow but with a clear focus on certain ingredients and product types.
Frequently asked questions about Fito Apteka
Where can I buy Fito Apteka online?
You can buy Fito Apteka products online at Tigoo, a Nordic supplement shop with a selection of 5 products from this brand.
How many Fito Apteka products are available at Tigoo?
At Tigoo, there are 5 products from Fito Apteka, divided into tea & beverages, digestive enzymes, and plant extracts & herbs.
Which categories does Fito Apteka cover?
Fito Apteka offers products within the categories Tea & Beverages, Digestive Enzymes, and Plant Extracts & Herbs.
What are the best-selling/popular Fito Apteka products?
The bestseller at Tigoo is Fito Apteka - Super Linia - 20 sachets, a product within tea & beverages.
Are Fito Apteka products suitable for vegans/vegetarians?
Fito Apteka's products mainly contain plant extracts and teas. Always check the product label to ensure suitability for vegans or vegetarians.
What is the price of Fito Apteka products?
The price of Fito Apteka products at Tigoo starts from 63 kr. Exact prices are listed on each product.
Which ingredients are most common in the Fito Apteka range?
Common ingredients in Fito Apteka at Tigoo include peppermint, hibiscus flower, anise, kelp, and nettle.
Which Fito Apteka product is suitable for beginners?
Fito Apteka - Super Linia - 20 sachets is a popular and easily accessible product that may suit those wanting to try the brand for the first time.
How do Fito Apteka products differ within our range?
The products mainly differ in category and ingredients: teas & beverages with peppermint and hibiscus flower, digestive enzymes, and concentrated plant extracts like kelp and nettle.
Fito Apteka vs similar brands — how do I choose?
The choice between Fito Apteka and other brands at Tigoo can be based on which category and ingredient you prioritise, such as teas with peppermint or products with digestive enzymes.